Trump leendő külügyminisztere tiszta vizet öntött a pohárba: foghatják a fejüket a liberálisok
Donald Trump külügyminiszter-jelöltje nem kertelt a szenátusi meghallgatásán.
Marco Rubio körülbelül a magyar álláspontnak megfelelően elmondta, mi kell egy orosz-ukrán tűzszüneti megállapodáshoz.
Mint korábban megírtuk, kedden megkezdődtek Donald Trump megválasztott elnök kabinet-jelöltjeinek a meghallgatásai, köztük szerdán Marco Rubio külügyminiszter-jelöltet hallgatta meg a szenátus külügyi bizottsága.
Ezt is ajánljuk a témában
Donald Trump külügyminiszter-jelöltje nem kertelt a szenátusi meghallgatásán.
Rubio már nyitóbeszédében kritizálta a liberális külpolitikai doktrínákat, azonban azt is tisztán megindokolta, miért nem akarja vég nélkül dotálni Ukrajnát.
A politikus ugyanis Jeanne Shaheen demokrata szenátorasszony kérdésére – miszerint hogyan lehet a legjobban támogatni az ukránokat, hogy a legjobb tárgyalási pozíciót érjék el, ha végre asztalhoz ülnek az oroszokkal –, illetve, hogy személy szerint miért nem szavazta meg az Ukrajnának szánt segélyeket is tartalmazó törvényt.
Ezt is ajánljuk a témában
Mike Johnson, a képviselőház elnöke szerint hetekbe vagy hónapokba telhet, mire a kongresszusból a jogszabályt Joe Biden elnök asztalára kerül, ha egyáltalán eljut odáig.
Rubio felsorolta érveit, kezdve azzal, eleve a törvényjavaslat ellen szavazott, mert előre jelezte, nem támogat semmilyen olyan jogszabályt, amely ilyen téren „nem foglalkozik a déli határunk válságával az átfogó megállapodás részeként”.
Mindeközben az álláspontja is változott, ahogy a háború természete is: a szenátor felmorzsolási háborúnak, patthelyzetnek és elhúzódó konfliktusnak nevezte az orosz-ukrán háborút, vagyis annak dinamikája jelentősen megváltozott.
Idézte Donald Trumpot, aki egy korábbi interjúban kifejtette „azt akarom, hogy az öldöklés befejeződjön. Azt akarom, hogy az emberek ne haljanak meg. Véget akarok vetni a gyilkolásnak” – idézte, hozzátéve: „Nehéz ezzel nem egyetérteni”.
Felsorolta az ukrán újjáépítés nehézségeit, ami „egy generáción át” fog tartani és dollár-százmilliárdokba kerül majd; rámutatott, hogy ukránok milliói hagyták el az országot, és kérdés, hányan térnek vissza közülük, és mire térnek vissza, hiszen az infrastruktúra még most is támadás alatt áll és pusztul.
„Az Egyesült Államok hivatalos álláspontjának az kell, hogy legyen, hogy véget kell vetni ennek a háborúnak”, mondta Rubio.
Hozzátette:
„teljesen világossá kell tennünk, hogy a háború befejezése a cél”.
Emlékeztetett, hogy Joe Biden elnöki adminisztrációjával az volt a konfliktusa, hogy nem volt ennek világos, kitűzött végcélja, s hogy „mit is finanszírozunk pontosan?”. A szenátor kritikával illette a „bármeddig is tart, kitartunk” jelszót, mondván, az se nem reális, se nem körültekintő.
Rubio ezután tiszta vizet öntött a pohárba: Ukrajna túl nagy, az ukránok túl bátrak, hadseregük túl erősen áll ellen ahhoz, hogy Oroszország elfoglalja az egészet, ugyanakkor
„irreális azt hinni, hogy Ukrajna, bármennyire is elszánt, teljesen vissza tudja szorítani az orosz erőket az invázió előtti pozícióikba”.
Vagyis: egyik kimenetel sem valószínű. A szenátor megemlítette: Ukrajnának nem a pénz hiánya a baj, hanem hogy kifogy az emberekből.
„Vlagyimir Putyin tettei elfogadhatatlanok, de a háborúnak véget kell vetni. Az Egyesült Államoknak ezt hivatalos politikaként kell elfogadnia” – tette hozzá.
A háború befejezéséhez pedig
a tűzszünet jó kiindulópont lenne.
„Egy ilyen cél elérése azonban realizmust kíván minden féltől. Engedményeket kell tennie – Oroszországnak, Ukrajnának és potenciálisan az Egyesült Államoknak mint közvetítőnek” – tette hozzá Rubio.
Így például nem szabad hagyni, hogy Putyin maximális befolyást szerezzen Ukrajna felett, kikényszerítse a vele szembeni semlegességet a nemzetközi térben, majd esetleg megismételje az agressziót a jövőben.
„Hasonlóképpen, Ukrajnának is befolyással kell rendelkeznie, de engedményeket is kell tennie a megállapodás eléréséhez”.
Mindehhez természetesen kemény munka és merész diplomácia kell, fűzte hozzá, leszögezve: ez egy szükséges út; ennek a háborúnak véget kell vetni, és jól kell, hogy véget érjen.
Ezt is ajánljuk a témában
Az EU épp akkor tartja vissza a forrásokat a jogállamisági feltételek miatt Magyarországtól és Lengyelországtól, amikor azok ukrán menekültek millióit fogadják be – mondja Marco Rubio.
Nyitókép: Marco Rubio szenátusi meghallgatása. Forrás: Lenin Nolly / NurPhoto / NurPhoto via AFP